Co robi złoto, aby stać się czarne? Jest to metal naturalny, więc po wystawieniu go na działanie środka utleniającego, takiego jak woda, dym lub światło słoneczne, ciemnieje. Warto zauważyć, że dzieje się tak nawet przy bardzo niewielkiej ekspozycji na te czynniki i dlatego pojawia się pytanie „Dlaczego złoto staje się czarne?” pozostaje bez odpowiedzi. Ale jeśli chcesz wiedzieć, jak działa ten proces i jeśli chcesz dowiedzieć się, czy Twoja złota biżuteria może wrócić do pierwotnego koloru, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o utlenianiu złota. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że złoto jest nierozpuszczalne w żadnym z trzech pierwiastków (miedzi, żelaza lub kwasu krzemowego), a więc każda zmiana tych pierwiastków powoduje zmianę składu złota, powodując przemianę żółtego w czarny.
To wyjaśnia, dlaczego po umyciu kawałek złota zwykle zmienia kolor na czarny. Należy zauważyć, że nie jest to spowodowane reakcją na wodę lub detergent lub uszkodzenie złota; jest to spowodowane obecnością tlenków metali, które są dobrze rozpuszczalne w wodzie. Jednak mają one tendencję do tworzenia większych skupisk niż inne tlenki, przez co zbierają się one na powierzchni kawałka złota. Z biegiem czasu powoduje to, że złoty przedmiot staje się czarny. Aby rozwiązać ten problem, można użyć miękkiej szmatki zamoczonej w alkoholu lub spróbować wyszczotkować kawałek, ale w obu przypadkach należy pamiętać, że kontakt biżuterii z wodą spowoduje Kawałek złota szybko matowieje i będzie wymagał nowej obróbki, aby przywrócić jej pierwotny kolor.
Na marginesie ważne jest, aby podkreślić, że złoto tak naprawdę nie zmienia koloru na czarny w swojej najczystszej postaci, ale zamiast tego zmienia się w gamę kolorów w zależności od intensywności światła, które zostało na nim odbite. Na przykład bardzo czysty naszyjnik z białego złota będzie miał tendencję do stawania się czarny pod wpływem światła słonecznego. Z drugiej strony, naszyjnik z żółtego złota, który właśnie został wypolerowany, w podobnych okolicznościach również będzie miał tendencję do czernienia. Wynika to z czarnego pigmentu zawartego w powłoce olejowej, który jest jedyną substancją, która jest w stanie skutecznie zapobiegać występowaniu czerni.
Co to jest czernienie złota – czy to normalne?
Wiele osób nie wie, czym jest „czernienie” złota i zastanawia się, czy to tylko kolejny termin oznaczający matowienie, czy może „steatyt” czy coś innego. Cóż, właściwie nie, termin ten odnosi się po prostu do utleniania wcześniej nieskazitelnej powierzchni z białego złota i jest zwykle spowodowane ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Ten proces może dotyczyć każdego metalu, nie tylko złota. Część metalu, która ulega utlenieniu, jest ogólnie nazywana warstwą „periaqued”. Jeśli martwisz się, że twoja złota biżuteria może być zanieczyszczona ołowiem, palladem lub innymi szkodliwymi pierwiastkami, jest to proces, który prawdopodobnie przyniesie najbardziej szkodliwe skutki.
Możliwe jest również spowodowanie czernienia złota poprzez niewłaściwe procedury czyszczenia i konserwacji. Jeśli wystawisz złotą biżuterię na działanie chemicznego środka czyszczącego (takiego jak alkaliczny środek czyszczący), istnieje ryzyko, że może się utleniać. Możesz zapobiec utlenianiu, używając odpowiedniej złotej ściereczki do czyszczenia i czyszcząc biżuterię dopiero po profesjonalnym wyczyszczeniu. Unikając wszelkiego rodzaju chemii czyszczącej, powinieneś być w stanie ograniczyć ryzyko zmatowienia lub uszkodzenia biżuterii.
Więc teraz, kiedy już wiesz, czym jest czernienie złota i co może je powodować, jak możesz temu zapobiec? Cóż, jest kilka kroków, które możesz podjąć, które pomogą zminimalizować skutki tego procesu. Po pierwsze, ważne jest, aby unikać dotykania złotej biżuterii, gdy jest poczerniała, ponieważ może to spowodować niepożądane zadrapania na metalu. Po drugie, należy przechowywać biżuterię w miękkiej, aksamitnej szmatce z dala od innej biżuterii. Po trzecie, ważne jest, aby twoje złoto było przechowywane w bezpiecznym miejscu z dala od wilgoci, ponieważ oba te czynniki mogą znacząco zmienić stan twojego metalu i mogą spowodować przyspieszenie procesu lub zakłócenie końcowego wyniku. To tylko kilka wskazówek, jak chronić swoją inwestycję, ale jest o wiele więcej informacji na temat srebra i złota.
Dlaczego czernienie złota jest normalne?
Być może słyszałeś o procesie czernienia złota – i o tym, jak to się robi. Czy jednak wiesz, co powoduje ten proces? Aby zrozumieć, jak działa ta technika, ważne jest, aby najpierw zrozumieć, co się dzieje, gdy kawałek złota zostaje zmatowiony – i jak wpływa to na jego wygląd. Poniżej znajdują się wszystkie informacje, których kiedykolwiek będziesz potrzebować na temat tego pięknego metalu i dlaczego warto utrzymywać go w nienaruszonym stanie przez cały czas.
Złoto jest często określane jako sojusznik, ponieważ zawiera elementy, które razem sprawiają, że jest mocne i plastyczne. Z biegiem czasu elementy zaczynają się łączyć ze sobą, w wyniku czego powstaje związek zwany utlenianiem – który również tworzy błyszczącą powierzchnię na elemencie. Utlenianie jest tylko częścią reakcji chemicznej zachodzącej w warstwie utleniania metalu – chociaż większość ludzi uważa utlenianie za główną przyczynę matowienia. W rzeczywistości istnieje wtórna warstwa utleniania, która tworzy się z powodu innych pierwiastków obecnych w metalu, ale jest mniej zauważalna i nie jest tak ważna.
Gdy warstwa utleniania utworzy się na powierzchni przedmiotu z metalu szlachetnego, czas podjąć działanie. To, co chcesz zrobić, to poddać sztukę złota procesowi, który całkowicie ją utlenia – ale nie pozwoli, aby dotarł do warstwy ochronnej, która tworzy się nad nią. Ta warstwa chroni rzeczy przed zepsuciem, a jeśli jest porysowana lub uszkodzona w inny sposób, może to wpłynąć na wartość przedmiotu. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że przedmiot pozostaje nieskazitelny i nieuszkodzony przez cały czas, powinieneś przyjrzeć się technikom takim jak czernienie.
Jak złoto zmienia kolor na czarny?
Jeśli szukasz pytania, na które można uzyskać wiele odpowiedzi, pierwszym, które prawdopodobnie przychodzi na myśl, jest „Jak złoto robi się czarne?” Równie dobrze możesz zadać sobie pytanie, jak u licha węgiel czernieje? Oczywiście nie ma fizycznego sposobu, aby zmienić kolor na czarny, ale istnieje kilka chemicznych środków, za pomocą których można go zmienić na czarny. W końcu węgiel składa się po prostu z węgla i wodoru. Te dwie substancje mogą podlegać tak zwanej elektrolizie – procesowi, w którym jedna substancja zostaje pozbawiona elektronów (zwana jonem), a inna zajmuje ich miejsce.
Tak więc, chociaż złoto nie jest inne, proces, w którym otrzymuje ten niepożądany elektron ze środowiska, nie jest taki sam. Jak się okazuje, powodem, dla którego złoto tak szybko się zużywa po umieszczeniu pod wodą, jest to, że ma bardzo dużą powierzchnię – większą niż srebro, które ma znacznie mniejszą powierzchnię. Tak więc po dodaniu do niego wody nadmiar złota zostaje uwolniony wraz z atomami wodoru, które zostały wybite.
Kiedy tak się dzieje, woda staje się złota i odwrotnie. Z powodu tego procesu kolor złoty ma tendencję do szybkiego zmieniania się w czarny pod wodą. Należy jednak pamiętać, że ten efekt jest tylko tymczasowy. Gdy odsłonięte złoto zostanie wypłukane przez rosnącą temperaturę wody, ponownie stanie się białe jak srebro.
Dlaczego 333 złota staje się czarne z biegiem czasu?
Wydaje się, że istnieje wiele odpowiedzi na pytanie, dlaczego złoto plami się tak na czarno. W końcu, gdyby był to prawdziwy kamień szlachetny, nie byłby w ogóle czarny, ponieważ nie do tego jest przeznaczony. Jak to się dzieje? Odpowiedź dotyczy stopów i sposobu, w jaki przewodzą i przechowują światło.
Złoto, jak można sobie wyobrazić, to bardzo ładny metal i niezwykle popularna forma inwestycji. Wiele osób lubi kupować złoto do swoich domów lub nawet jako inwestycję, ale jeśli chodzi o złoto, musisz mieć oczy szeroko otwarte, ponieważ ten metal szlachetny nie jest czymś, co można po prostu wejść do sklepu i odebrać bez zastanowienia co do jego jakości lub wartości. Po pierwsze, musisz wiedzieć, że cena złota za uncję rośnie wraz ze spadkiem podaży. Więc na dłuższą metę, jeśli próbujesz sprzedać złoty przedmiot, prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić więcej pieniędzy, niż gdybyś kupił go kilka lat wcześniej. Jest to prosta obserwacja, ale bardzo ważna, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, ponieważ ceny rzeczywiście ulegają wahaniom.
To, co powoduje to czernienie złota, jest dość prostym procesem i chociaż być może nie widzieliście tego na filmach, jest to proces, który faktycznie dzieje się cały czas. Kiedy idziesz po złotą monetę, będzie ona pokryta zanieczyszczeniami takimi jak kobalt, miedź, ołów, mangan, cynk, a także inne pierwiastki. Z biegiem czasu te minerały zaczynają pokrywać powierzchnię monety i sprawiają, że wygląda ona na czarną. Jeśli zauważysz to samo we wnętrzu złotego przedmiotu, to jest to kolejny problem, na który musisz uważać, ponieważ jeśli powłoka na zewnątrz jest również czarna, to będziesz musiał wcześniej wycenić lub przetestować monetę myślisz o sprzedaży.
Dlaczego złoto ciemnieje na ciele?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad kolorem swojej skóry i dlaczego złoto ciemnieje na ciele, gdy wychodzisz na chwilę na słońce? Istnieje wiele różnych czynników, które mogą powodować ciemnienie złota na skórze, ale jedną z najczęstszych przyczyn jest solarium. Kiedy opalasz się w solarium, skóra może ciemnieć z powodu wszystkich chemikaliów i dodatków dodawanych do roztworu. Problem z solarium polega na tym, że roztwór stosowany do przyciemniania złota powoduje również uszkodzenia skóry, co może z czasem spowodować uszkodzenie skóry.
Innym powodem, dla którego złoto może ciemnieć na ciele, jest fakt, że organizm z wiekiem produkuje mniej białka. Z wiekiem komórki skóry stają się mniej zdrowe, co może powodować ciemnienie skóry. Innym powodem, dla którego złoto może ciemnieć na ciele, jest fakt, że organizmowi brakuje witaminy A, która jest bardzo ważna. Bez witaminy A skóra stanie się sucha i łuszcząca się, a jeśli zostanie wyrządzona wystarczająca ilość uszkodzeń, może ona umrzeć.
Ostatnim powodem, dla którego złoto może ciemnieć na ciele, jest fakt, że skóra jest narażona na duże promieniowanie UV ze słońca. Promienie UV mogą w rzeczywistości spowodować uszkodzenie kolagenu w skórze, a to może sprawić, że osoba, która ma niedobór kolagenu w swoim ciele, będzie wyglądać na starszą znacznie szybciej niż gdyby miała więcej kolagenu. Jeśli chcesz mieć pewność, że będziesz wyglądać młodziej, musisz mieć więcej kolagenu w swoim ciele. Kolagen to jeden z zabiegów oferowanych przez niektóre firmy, które obiecują sprawić, że ktoś będzie wyglądał młodziej, niż jest w rzeczywistości. Więc jeśli masz cienie pod oczami, zmarszczki lub po prostu luźną skórę, te zabiegi mogą być dla Ciebie. Po prostu upewnij się, że znasz wszystkie przyczyny, które mogą powodować ciemnienie skóry, zanim użyjesz jakiegokolwiek produktu do leczenia obszarów problemowych.
Jak zmniejszyć efekt czernienia na złotej biżuterii
Czernienie biżuterii, zwane także czernieniem termicznym, rafinacją złota lub obróbką cieplną, to jeden z czterech procesów stosowanych w produkcji biżuterii z białego złota. Ten rodzaj obróbki daje bardzo intensywny odcień złota, który całkowicie zmienia kolor metalu. Proces można przeprowadzić za pomocą procedury chemicznej lub poprzez ogrzewanie w wysokiej temperaturze, a następnie powolne chłodzenie. Podczas tego procesu wszystkie zanieczyszczenia w metalu są utleniane i stają się czarne. Efektem końcowym jest metalowy element, który ma bardzo kontrastowy kolor i jest bardzo trwały.
Czernienie złotej biżuterii – jak ograniczyć ten proces? Istnieje wiele sposobów zmniejszenia efektu czernienia złotej biżuterii, ale najlepszą metodą jest regularne jej czyszczenie. Jeśli biżuteria nie została odpowiednio wyczyszczona, kolor mógł pozostać, ponieważ proces czyszczenia nie był prawidłowy. Ważne jest, aby czyszczenie obejmowało roztwór do dokładnego czyszczenia powierzchni metalu. Po wyczyszczeniu bardzo ważne jest, aby nie pozostawiać mokrej biżuterii przez długi czas.
Czernienie złotej biżuterii – jak ograniczyć ten proces? Możesz także zdecydować się na pokrowce na biżuterię, które są specjalnie wykonane w tym celu. Te akcesoria chronią twoją złotą biżuterię przed uszkodzeniami, które może spowodować woda. Ważne jest również, aby przechowywać biżuterię w odpowiednim miejscu, aby nie uległa zamoczeniu.
Co robić, gdy złoto ciemnieje?
Co zrobić, gdy złoto ciemnieje? Kiedy złote monety nie są odpowiednio obsługiwane lub przechowywane w odpowiednim naczyniu do przechowywania, w rzeczywistości mogą ciemnieć – czasami bardzo dramatycznie. Dotyczy to zwłaszcza starszych i zmatowiałych złotych monet. W rzeczywistości jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tym, co zrobić, gdy złoto ciemnieje, jeśli masz starą kolekcję monet.
Przede wszystkim upewnij się, że zbiornik, w którym zamierzasz przechowywać złoto, jest rzeczywiście wystarczająco duży, aby pomieścić całą kolekcję. Jeśli jest za mała, może szybko przyciemnić monetę, co może być bardzo niebezpieczne. Nawet jeśli przechowujesz go tylko w domu, w garażu, piwnicy lub innym miejscu, które nie jest często używane do zbierania monet, upewnij się, że pojemnik jest wystarczająco duży, aby umożliwić pełny wzrost i wymianę złota warstwa na monecie – szczególnie jeśli masz monetę o wysokim stopniu zabarwienia.
Gdy masz już odpowiedni rodzaj pojemnika do przechowywania, powinieneś go odpowiednio przechowywać. Przechowuj go w chłodnym, suchym miejscu z dala od wszelkich źródeł ciepła, takich jak spaliny samochodowe. Nawet krótka ekspozycja na grzejnik może spowodować ciemnienie złota. Ważne jest również, aby nigdy nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia złota i zawsze dawać mu możliwość regeneracji, zanim jeszcze bardziej się odbarwi. Jeśli planujesz sprzedać jakiekolwiek monety, możesz pomyśleć o pokryciu ich warstwą ochronną ze złota, aby wyglądały jeszcze bardziej atrakcyjnie dla potencjalnych nabywców. Ponadto, jeśli planujesz sprzedać swoje kolekcje złota bulionowego lub monet, ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie, aby z czasem zachowały swój wygląd i blask.