LIFESTYLE PORADY

Sypiaj, jak przedwojenna gwiazda filmowa – czyli jak urządzić sypialnię w stylu art déco?

Magazyny wnętrzarskie pękają w szwach, oferując najmodniejsze aranżacje. Tymczasem istnieją takie style, które są eleganckie i ponadczasowe. Nigdy nie wychodzą z mody i dodają pomieszczeniom nietuzinkowego charakteru. Opowiemy dziś o niesamowitym stylu art deco. Podpowiemy także, jak urządzić sypialnię w duchu tego właśnie stylu. Jeśli nie czujesz się na siłach, by podjąć się tego samodzielnie – warto zaufać architektowi wnętrz, podpowiadając mu tę opcję.

Jak rozpoznać styl art deco?

Znakiem rozpoznawczym stylu art deco są przede wszystkim geometryczne wzory. W przypadku aranżacji wnętrz jest to zazwyczaj jeden wiodący wzór, który spotkać można na przykład na zasłonach, poduszkach, czy też dekoracyjnych ornamentach na ścianie. Art deco to styl bardzo wysublimowany i elegancki. Nie ma tu miejsca na nonszalancję czy niedbałość. Wszystko musi lśnić, błyszczeć i zadziwiać misternie wykonanymi detalami i geometrycznymi wzorami. Mile widziane są szlachetne materiały, złote lub srebrne dodatki – jednym słowem błysk. Sprawdzą się zatem kryształowe żyrandole czy bogato zdobione lustra. Ściany mogą pozostać w stonowanej kolorystyce, choć nie jest to konieczne. Co odważniejsi mogą się zdecydować na mocną kolorystykę ścian – na przykład bordo, butelkowa zieleń, a nawet czerń ze złotymi dekoracjami malarskimi.

Art deco – skąd się wywodzi?

Styl ten narodził się na początku xx wieku. Nazwa wywodzi się od słów, które można przetłumaczyć na język polski: art – sztuka i décoratif – dekoracyjny. Oto kwintesencja omawianego stylu i w zasadzie nic więcej nie trzeba dodawać. Artystyczna bohema dwudziestolecia międzywojennego była wprost zakochana w stylu styl art déco, który podbił szturmem eleganckie salony i wnętrza. Zdobiące dziś pomieszczenia dekoracje i ozdoby w tamtym okresie historycznym niejednokrotnie gościły na międzynarodowej wystawie sztuki dekoracyjnej, która odbywała się w Paryżu. Oczywiście ozdoby te nie są przedmiotami powszechnego użytku, jednakże projektanci czerpali z nich pomysły jak ze studni bez dna. Styl ten miał bowiem przenieść odrobinę sztuki pod tak zwane strzechy. Architekci oraz projektanci postarali się zatem o stworzenie koncepcji, w której stylowe meble i piękne designerskie akcesoria będą również funkcjonalne i praktyczne. Udało im się to w stu procentach, a sam styl zyskał miano ikony tamtych czasów i jest niezwykle lubiany do dziś.

Sypialnia w stylu art deco – jak ją urządzić?

Sypialnia to bardzo wdzięczne pomieszczenie, jeżeli chodzi o urządzanie wnętrz w stylu art deco. W sypialni mile widziane są bowiem ciemne barwy, które wręcz ułatwiają odpoczynek i zasypianie. Można postawić na wspomnianą już butelkową zieleń, głęboki turkus, grafit, granat, a nawet czerń. Ściany w takich wnętrzach mogą stanowić bazę dla eleganckich dekoracji malarskich – na przykład w formie złotych ornamentów wokół lustra, ramek na zdjęcia, ram okiennych czy ościeżnicy. Pomysłów na dekoracje w jakiejkolwiek formie jest naprawdę wiele. Sprawdzi się także elegancki kryształowy żyrandol, stylowe meble (na przykład z frontami na wysoki połysk). Najważniejszym miejscem sypialni jest oczywiście łóżko. Główną rolę gra tu wezgłowie – powinno mieć geometryczny kształt i imponujący rozmiar. Może być tapicerowane; wówczas sprawdzi się pikowane (mile widziane przeszycia, układające się w jakiś wzór) z błyszczącymi elementami.

Dodatki w stylu art déco – wisienka na torcie całej aranżacji

Jeżeli chodzi o dodatki, to są one istotnym elementem wystroju pomieszczeń w stylu art deco. Dodają eleganckiego sznytu i są przysłowiową wisienką na torcie. Jeżeli zdecydujesz się na stonowane barwy, to właśnie za pomocą dodatków możesz tchnąć trochę koloru i życia we wnętrze. Najczęściej jednak dodatki w stylu art deco wykonane są z metalu i szkła oraz utrzymywane w kolorystyce złota lub srebra. Sprawdzą się zatem: błyszczące lub zamszowe poduszki, szafki nocne ze szklanym blatem, lampki nocne ze złoconym kloszem, bogato dekorowane lustra, szklane wazony, a także dywany i zasłony (najlepiej, by znajdujący się na nich wzór się powtarzał, mogą być także gładkie).

Modne i stylowe plecaki miejskie?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *