MODA

Jakie powinny być męskie buty formalne?

Jakie powinny być męskie buty formalne?

Męska moda formalna przyzwyczaja mężczyzn do poruszania się w określonych ramach, jeśli chodzi o wybór ubioru. To samo dotyczy butów. Aby być eleganckim, trzeba trzymać się pewnych zasad. Jednak czy to oznacza, że formalne buty męskie muszą być nudne?

Zasady klasycznej męskiej elegancji są dość konkretne. Eleganckie obuwie musi cechować się prostotą, choć i tu nie brakuje miejsca na ozdoby. Nie jest tak, że formalne buty męskie to tylko kilka sztywnych modeli, ponieważ występują one w wielu różnych fasonach. Okazuje się, że jest aż 8 różnych rodzajów obuwia, które można zaliczyć do stylu formalnego.

Jest kilka stylów eleganckich butów męskich (https://milermenswear.com/kategoria/buty-meskie), które silnie zakorzeniły się w ogólnej świadomości. Jeśli obuwie, które masz na oku, należy do jednego z nich, prawdopodobnie cechuje się ono wysoką elegancją:

  • wiedenki – oxford (najbardziej rozpowszechniony styl formalnych butów męskich, który może występować z ozdobnym tłoczeniem – wtedy nazywa się je brogsami – lub bez);
  • angielki – derby (również bardzo popularne formalne buty męskie, mogą występować z tłoczeniem);
  • monki – monk shoes (nieco bardziej oryginalne buty, którym wyjątkowości nadaje klamerka, polecane panom, którzy szukają odmiany w ramach formalnej elegancji);
  • lotniki – wholecut shoes (jedne z najbardziej eleganckich butów, o płynnej, niezakłóconej linii);
  • sztyblety – chelsea boots (to buty za kostkę, a zatem odpowiednie na chłodniejsze pory roku);
  • buty pustynne – chukka boots (te buty również sięgają za kostkę);
  • mokasyny z chwostami – tassel loafers (obuwie, które jak ich nazwa wskazuje, ozdobione jest chwostami, które nieco obniżają ich poziom formalności;
  • pensówki – penny loafers (formalne buty męskie na lato).

Warto przyjrzeć się zwłaszcza pierwszym z nich – oxfordom – nazywanym czasem po polsku wiedenkami, ponieważ zdecydowanie to one dominują na półkach w sklepach z formalnym obuwiem męskim.

Oxfordy – najpopularniejsze formalne buty męskie

Choć pierwsze buty przypominające dzisiejsze Oxfordy pojawiły się już w XVIII-wiecznej Szkocji, ich prawdziwa popularność zaczęła się w XIX wieku, na uniwersytecie Oxfordzkim, i stąd wzięła się ich nazwa.

Czym charakteryzują się te formalne buty męskie? Przede wszystkim tzw. zamkniętą obłożyną, czyli fragmentem skóry, który wiązany jest sznurówką wszytą w przednią część buta. Do tego oxfordy w najbardziej klasycznej wersji mają nakładany nosek. Warto pamiętać, że najbardziej formalne wiedenki to te najprostsze – bez ozdobnych tłoczeń i z dyskretnymi szwami. Jak to dokładnie wygląda? Zobacz ten klasyczny model: https://milermenswear.com/produkt/buty-meskie-miler-oxfordy-czarne-blake.

Jakie powinny być formalne buty męskie – podsumowanie

Wśród formalnych butów męskich można wymienić kilka modeli, z których najpopularniejsze są oxfordy, derby oraz monki. Zwłaszcza te pierwsze są najchętniej wybierane na uroczyste okazje. Trzeba pamiętać, że najbardziej formalne obuwie to te pozbawione wymyślnych ozdób, a więc np. dziurkowań, kolorowych przeszyć i dodatkowych klamerek.

Jeśli chodzi o kolory, to za formalny uważa się głównie czarny. Jeśli okazja nie wymaga najwyższego stopnia formalności, można tu trochę poeksperymentować, np. z różnymi odcieniami brązów. Wybór ciekawych butów męskich znajdziesz na stronie https://milermenswear.com.

napisałbym, że bardziej chodzi o obuwie eleganckie, a nie „formalne”. Tak naprawdę z niżej wymienionych, formalne są tylko oksfordy i lotniki.

Dobry fryzjer w Warszawie

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *