LIFESTYLE PORADY

Jakie igły wybrać do szycia ręcznego?

Nie od dziś wiadomo, że każdy człowiek potrzebuje jakiegoś hobby. Ludzie lubią skakać ze spadochronem, jeździć na rowerze lub czytać książki. Jak się jednak okazuje, szczególnie ciekawą pasją jest szycie. Nie tylko można zająć się na długie godziny, lecz dodatkowo można wykorzystać drzemiące wewnątrz siebie pokłady kreatywności i coś ciekawego uszyć. Być może efekty pracy będą na tyle dobre, że wykonane samodzielnie rzeczy będzie można nosić, a być może nawet sprzedawać. Żeby jednak można było zacząć praktykować taką pasję, konieczne jest zdobycie kilku przyrządów i dodatków. Oczywiście niezbędne będą nici i materiały, lecz zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, aby mieć dobrej jakości igły do szycia ręcznego. Jak się je powinno wybierać i na co należy zwracać uwagę?

Igła do szycia — podstawowe informacje

Z jakiego powodu każda pasjonująca się szyciem osoba musi zwracać uwagę na to, jaką będzie miała igłę? Jak się okazuje, jest to zdecydowanie najważniejszy element pracy. Bez igły zwyczajnie nie ma możliwości zszycia ze sobą choćby tylko dwóch prostych kawałków materiału.
Rzecz jasna, jeśli chce się osiągnąć w swojej pracy możliwie jak najlepsze efekty, nie można posługiwać się przypadkowymi igłami. W zależności od tego, co konkretnie będzie się szyło, na jakim będzie się pracowało materiale itd., igła cechować się musi odpowiednim kształtem, wytrzymałością, lecz również wielkością czy też ostrością. Warto również pamiętać o tym, aby igła miała wysoką trwałość, co pozwoli użytkować ją przez dłuższy czas i będzie to zakup być może nawet na lata.

Podstawowy podział igieł

Jak więc widać, lista możliwości, które należy brać pod uwagę, wybierając igły do szycia ręcznego, jest naprawdę olbrzymia. Wybieranie odpowiedniego dla siebie modelu warto jednak rozpocząć od najbardziej podstawowego sposobu podzielenia igieł, czyli na modele przeznaczone do szycia maszynowego oraz ręcznego.
Igła do szycia maszynowego wyposażona będzie w gruby, a także kwadratowy trzpień. Umożliwia to efektywne zamocowanie jej w uchwycie maszyny, dzięki czemu szybka praca wynikająca z działania silnika elektrycznego nie będzie powodowała, że igła będzie zmieniała swoją pozycję.
Z drugiej strony igły, które będą wykorzystywane do szycia ręcznego, będą nieco mniejsze, lecz jednocześnie będą o wiele ostrzejsze, ponieważ szycie ręczne jest znacznie bardziej precyzyjne.

Jakie oznaczenia można znaleźć na igłach?

Jeśli nie jest się pewnym, jakiej igły się potrzebuje, zawsze można sprawdzić obecne na niej oznaczenia. Producenci dla ułatwienia wyboru odpowiedniego modelu umieszczają na nich wytłoczone znaki, które są w stanie pomóc dobrać odpowiednie modele.
Jakie zatem oznaczenia można znaleźć na igle? Dotyczyć one będą przede wszystkim:

– długości jej ostrza,
– grubości trzpienia,
– rozmiaru i typu oczka.

Wszystkie te oznaczenia są niezwykle istotne z praktycznego punktu widzenia i pozwalają precyzyjnie dobrać odpowiedni dla siebie model igły.

Podział igieł pod kątem materiału

Jak można się z łatwością domyślić, nie ma na rynku jednej, uniwersalnej igły, która byłaby w stanie idealnie poradzić sobie z każdym materiałem. Dlatego też w zależności od tego, co konkretnie się potrzebuje zszyć, należy stosować w tym celu nieco innego rodzaju igły. Jakie są więc dostępne na rynku modele?
Na samym początku wymienić trzeba przede wszystkim igły do stretchu, które umożliwiają zszywanie delikatnych i bardzo elastycznych materiałów takich jak np. lycra. Konstrukcja tych igieł powoduje, że zminimalizowane jest ryzyko przecięcie oczka materiału.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są igły jersey. Przeznaczone są one przede wszystkim do materiałów dresowych. Rewelacyjnie nadają się do szycia tych tkanin, które mają duże oczka, a w ich składzie jest duża ilość włókien naturalnego pochodzenia.

Inną ciekawą propozycją są grube i mocne igły do jeansu, które można wykorzystywać także do szycia w skaju, ceracie, a nawet folii. Ich cechą charakterystyczną jest niezwykle ostro zakończony czubek.

Bardzo ważnym rodzajem igły jest ten, który przeznaczony jest do szycia skóry. Skóra wymaga zupełnie innego traktowania niż pozostałe materiały, a to powoduje, że i sama igła musi być szczególna. Jej najważniejszą cechą jest specjalnie wyprofilowane tnące ostrze, które umożliwia bardzo sprawne przechodzenie przez materiał i precyzyjne prowadzenie nici.
Ciekawym rodzajem są także igły do haftu, które wyposażone są w charakterystyczną kulkę. Dodatkowo mają one także większe oczko, dzięki czemu łatwiej nawlec na taką igłę grubszą nić używaną do haftu.

Na sam koniec warto jeszcze wymienić tzw. igły uniwersalne, które stanowią dla wielu osób podstawowy rodzaj wykorzystywanej igły. Co prawda daleko jej do prawdziwie uniwersalnego rozwiązania, lecz taka igła świetnie sprawdza się np. w przypadku szycia filcu, wełny lub krepy.

Jak dobrać grubość igły?

Wiele osób zastanawia się jeszcze nad tym, w jaki sposób powinno się dobierać grubość igły. Od czego to konkretnie zależy? Jak się okazuje, najważniejszym czynnikiem wpływającym na to jest po prostu grubość materiału, w którym będzie się szyło. Jeśli będzie on twardy i trudny do przebicia, zalecane jest dobranie do niego grubszego rodzaju igły. Po prostu mniejszy mógłby sobie nie poradzić, a nawet mogłoby dojść do ułamania się igły.

Kiedy należy wymieniać igłę?

Bardzo ważną sprawą, o której nie powinno się zapominać podczas szycia, jest okresowe wymienianie igieł. Wiedzieć bowiem trzeba to, że nie są one niezniszczalne i od czasu do czasu każda igła musi zostać wymieniona na nową. Jak rozpoznać moment, gdy taka wymiana powinna zostać wykonana?
Zdecydowanie najłatwiej zużytą igłę rozpoznać po wykonaniu prostego testu. W tym celu wystarczy wziąć niepotrzebną już pończochę lub rajtuzy i naciągnąć między palcami. Następnie trzeba wbić w materiał poddawaną testowi igłę. Jeśli przejdzie ona bez problemu i nie wyrządzi żadnych szkód, nadal można z niej korzystać. Jeśli jednak taki test doprowadzi do tego, że polecą oczka i pończocha lekko się rozpruje, w takim wypadku igła nadawać się będzie do wymiany i nie powinno się jej dalej wykorzystywać.

Partnerem artykułu jest strona pasmanteriapasja.pl.

Dobry fryzjer w Warszawie

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *