• szukaj
 • konto
 • rejestracja
 • koszyk
 • schowek
1 » 2 » Foteliki samochodowe. Jak przewozić dziecko w aucie?3

Kontakt

 • NATIGO SERWATKA MARLENA
  ul. Częstochowska 40, Łysiec
  42-261 Starcza
  Tel. +48 783 673 840
  NIP: 5732605202
 • E-mail:biuro@natigo.pl
 • Telefon783 673 840
 • Godziny działania sklepuPon. - Pt. 9.00 - 19.00

Foteliki samochodowe. Jak przewozić dziecko w aucie?

Data dodania: 29-03-2019 Zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych aspektów troski o najmłodszych. Zasady podróżowania dzieci w aucie i kwestie ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym regulowane są krajowymi przepisami prawa oraz unijnymi normami. Podstawowym obowiązkiem jest stosowanie fotelików samochodowych, które zabezpieczają dziecko przed nagłymi zdarzeniami na drodze. Statystyki wskazują, że polscy rodzice przodują w niechlubnym rankingu państw, w których najczęściej przewozi się dzieci bez fotelika. To duży błąd! Sprawdźmy, co na ten temat mówią przepisy drogowe.

Foteliki samochodowe a przepisy prawne


W Polsce od 1999 roku istnieje nakaz przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Foteliki samochodowe minimalizują siły, działające na dziecko w trakcie przyspieszenia. To podstawowy środek bezpieczeństwa, zaliczany do kategorii biernych. Celem jego stosowania jest zmniejszenie skutków kolizji lub wypadku drogowego, dlatego nie należy ignorować wymogów prawnych. Foteliki samochodowe mogą być montowane przodem, tyłem lub bokiem do kierunku jazdy za pomocą pasów bezpieczeństwa lub systemu ISOFIX. Foteliki występują w 5 grupach wagowych. Przed zakupem fotelika sprawdźmy, czy posiada on europejski certyfikat bezpieczeństwa i-SIZE oraz obowiązkową homologację.

Dzieci należy przewozić w fotelikach samochodowych do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu bez względu na wiek. W wyjątkowych sytuacjach można zaprzestać używania fotelika. Dziecko, które waży więcej niż 36 kg i nie mieści się do fotelika może być przewożone na tylnym siedzeniu pod warunkiem, że osiągnęło 135 cm wzrostu i jest przypięte pasami bezpieczeństwa. Do wyjątków należy także sytuacja, gdy dziecko ukończyło 3 rok życia, a na tylnej kanapie znajdują się już dwa foteliki i nie ma miejsca na trzeci – wówczas można zrezygnować z kolejnego fotelika. Foteliki samochodowe nie muszą być instalowane w taksówkach, radiowozach i karetkach. Pamiętajmy, że fotelik musi być zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta. Jego brak w aucie lub eksploatacja niezgodna z wymogami może skutkować poważnymi karami finansowymi.

 

Jak prawidłowo przewozić dziecko w foteliku?


Dzieci w fotelikach samochodowych mogą być przewożone w przedniej części auta tyłem do kierunku jazdy, ale tylko pod warunkiem dezaktywacji poduszki powietrznej. Pamiętajmy, że dzieci są najbezpieczniejsze na tylnej kanapie. Tradycyjne foteliki, montowane przodem do kierunku jazdy powoli odchodzą w zapomnienie. Zdecydowanie lepszym wyborem jest fotelik, przeznaczony do montażu tyłem. Takie rozwiązanie jest gwarantem kilkukrotnie niższego oddziaływania sił na kręgosłup dziecka w razie ewentualnego wypadku.

Pamiętajmy, że fotelik należy dostosować do masy oraz wzrostu dziecka. Powinien być on także dopasowany do profilu siedziska. Najlepiej, aby pasy bezpieczeństwa w foteliku były 5-punktowe i posiadały dodatkowy pas biodrowy. Należy je odpowiednio wyregulować i koniecznie sprawdzić, czy zapewniają dziecku właściwy komfort oraz wygodę. Bardzo istotny jest kąt ustawienia fotelika, zwłaszcza w przypadku noworodków i niemowlaków. Pamiętajmy także, że po każdej kolizji fotelik samochodowy powinien zostać wymieniony na nowy, nawet jeżeli nie nosi śladów uszkodzenia.


Przejdź do strony głównej