LIFESTYLE

Dieta kopenhadzka

Dieta kopenhaska to dieta stworzona przez dr Hermana Tarnowera i spopularyzowana w latach 70. Jest to dieta niskowęglowodanowa i wysokobiałkowa, która została opracowana, aby pomóc ludziom szybko schudnąć. Opiera się na założeniu, że organizm musi być w stanie ketozy, w którym spala tłuszcz jako źródło energii zamiast węglowodanów. Dieta składa się z trzech faz, z których każda ma pomóc organizmowi osiągnąć i utrzymać stan ketozy.

Pierwsza faza diety kopenhaskiej to ścisły dwutygodniowy okres, w którym dietetycy są zobowiązani do spożywania wyłącznie białka i tłuszczu, bez węglowodanów. Ma to pomóc organizmowi wejść w stan ketozy, w którym spala on tłuszcz na energię. Podczas tej fazy zachęca się do picia dużej ilości wody i spożywania małych posiłków w ciągu dnia.

Druga faza diety kopenhaskiej to okres utraty wagi, w którym dietetycy mogą wprowadzić do swojej diety węglowodany. Ma to pomóc organizmowi w utrzymaniu stanu ketozy i dalszym spalaniu tłuszczu w celu uzyskania energii. Podczas tej fazy zachęca się do spożywania zdrowych węglowodanów, takich jak owoce, warzywa i pełne ziarna.

Ostatnia faza diety kopenhaskiej to faza podtrzymująca, w której zachęca się do kontynuowania zdrowej, zbilansowanej diety. W tej fazie zachęca się do spożywania zdrowych tłuszczów, białek i węglowodanów. Ma to pomóc organizmowi osiągnąć i utrzymać zdrową wagę.

Dieta kopenhaska jest popularną dietą stosowaną od dziesięcioleci. Jest to dieta niskowęglowodanowa i wysokobiałkowa, która ma pomóc ludziom szybko schudnąć. Opiera się na założeniu, że organizm musi być w stanie ketozy, żeby spalać tłuszcz na energię. Dieta składa się z trzech faz, z których każda ma pomóc organizmowi osiągnąć i utrzymać stan ketozy.

Torebki Laura Biaggi – zawsze na Topie

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *