LIFESTYLE

Rodzaje dzianin – przewodnik

Dzianiny powstają z połączenia przynajmniej dwóch nici, w zależności od tego, z czego zostaną stworzone, mogą cechować się różnymi właściwościami. Szeroki wybór dzianin pozwala dopasować je pod kątem struktury i faktury, grubości oraz innych właściwości. Same dzianiny mają także wiele zastosowań – zarówno w produkcji odzieży, jak również tekstyliów domowych. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd tego, co może zaoferować producent dzianin.

1. Tkanina a dzianina – różnice

2. Rodzaje splotów – co oferuje producent dzianin?

3. Rodzaje dzianin

Szeroki asortyment materiałów uzyskiwanych w produkcji dzianin oferuje właściwie producent dzianin. Warto znaleźć takiego, który oferuje szeroką gamę usług i produktów, do których przygotowania wykorzystuje się nowoczesny park maszynowy, druk cyfrowy oraz wysoką jakość wszystkich komponentów.

Tkanina a dzianina – różnice

Na początku warto wyjaśnić, czym różni się tkanina od dzianiny, gdyż nazwy oznaczające te materiały często są stosowane zamiennie, co jest sporym błędem. Podstawowa różnica między nimi polega natomiast na metodzie splątania nitek.

Tkaniny powstają poprzez przeplatanie prostopadłych nitek przędzy, nazywanych wątkiem i osnową. Uzyskany w ten sposób materiał jest mało elastyczny i prezentuje się bardzo elegancko, dlatego wykorzystuje się go przede wszystkim do produkcji koszul, marynarek, płaszczy. Tkaniny znajdują również zastosowanie w branży tekstylnej, w produkcji tekstyliów użytkowych.

Dzianina natomiast powstaje z przędzy tworzącej oczka, z jednej nitki, która – odpowiednio uformowana – tworzy prostopadłe rzędy. Przypomina to trochę szydełkowanie czy robienie na drutach. Dzianiny to bardzo szeroki wybór materiałów, z których powstawać mogą różnego rodzaju ubrania, na przykład swetry, rękawice, czapki, ale także dresy, legginsy, sukienki czy koszulki. Dzianiny wykorzystuje się również w produkcji ubranek dziecięcych.

Rodzaje splotów – co oferuje producent dzianin?

Przy produkcji dzianin wykorzystuje się dwa rodzaje splotów.

  • Dzianiny rządkowe

To właśnie ten proces produkcji przypomina robienie swetra na drutach. Dzianina powstaje z pojedynczej nitki, która tworzy oczka sama z sobą. Oznacza to, że taka struktura jest delikatniejsza, ale również bardziej rozciągliwa. Do dzianin rządkowych zalicza się dżersej (single jersey), dzianinę ściągaczową oraz dzianinę swetrową.

  • Dzianiny kolumienkowe

Tu stosuje się większą liczbę nitek tworzących podłużne łańcuchy oczek. Dzięki temu dzianiny są mocniejsze, ale również mniej elastyczne. Za przykład może posłużyć tiul czy trykot, stosowany w produkcji bielizny lub kostiumów kąpielowych.

Rodzaje dzianin

Dostępne na rynku dzianiny różnią się pod kątem zastosowanego materiału. Poniżej znajdziesz charakterystykę kilku najpopularniejszych.

  • Jersey

Dzianina wykorzystywana przede wszystkim w produkcji odzieży codziennej i sportowej, między innymi legginsów, spodni, bluz bądź swetrów. Dodatek elastanu  daje większą elastyczność i rozciągliwość.

  • Dzianiny frotte

Dzianiny frotte to rodzaj dzianin, które są grubsze i bardziej miękkie niż dzianiny płaskie. Charakteryzują się one zauważalną strukturą, która powstaje dzięki pętelkom na jednej lub obu stronach materiału. Dzianiny frotte są często stosowane w produkcji ręczników, szlafroków oraz bielizny kąpielowej.

  • Dzianiny żakardowe

Dzianiny żakardowe to rodzaj dzianin, które charakteryzują się wytłaczanymi wzorami na powierzchni. Wzory te powstają dzięki specjalnej technice tkania, która pozwala na uzyskanie przestrzennych i złożonych wzorów. Dzianiny żakardowe są najczęściej stosowane w produkcji tkanin dekoracyjnych, takich jak zasłony czy pokrowce na meble.

  • Dzianiny wiskozowe

Wyróżniają się przepuszczalnością powietrza, delikatnym połyskiem, a także zdolnością do wchłaniania wilgoci. Sprawdzają się szczególnie w produkcji sukienek, spódniczek i bluzek. Najpoważniejszy mankament to podatność na odkształcenia, niska sprężystość, a także podatność na gniecenie się.

Sklep z bielizną damską – wybór idealnej bielizny dla każdej kobiety

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *