PORADY

4 objawy chronicznego przemęczenia, które powinny zwrócić twoją uwagę

Czy często ci się zdarza zostawać po godzinach w pracy? A może jesteś osobą, która przegląda media społecznościowe w swoim telefonie tuż przed snem? Lubisz trening na siłowni, ale czasem nieco przesadzasz z intensywnością? W takim razie twoje ciało może zacząć wysyłać sygnały, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają groźnie, ale są objawami chronicznego przemęczenia i przepracowania. Opowiadamy o czterech najczęstszych symptomach oraz o tym, jak w porę je rozpoznawać i co z nimi zrobić. Sprawdź!

1. Częste bóle głowy

Boli cię głowa? Twoje skronie pulsują tępo, a może ból umiejscowił się tuż nad którymś z łuków brwiowych? Bez względu na rodzaj bólu głowy może on być symptomem ogólnego przemęczenia organizmu. Zwłaszcza wtedy, gdy pracujesz wpatrzony w ekran monitora przez większą część dnia.

Kiedy ból staje się nieznośny, wspomagaj się preparatami przeciwbólowymi (sprawdź tabletki na ból głowy z Nowej Farmacji), ale nie zapominaj o odpoczynku. Wstań od biurka, daj sobie kilka minut wytchnienia, jeśli możesz – weź urlop, w domu oddaj się przyjemnemu i niewymagającemu hobby, a twoja głowa ci za to podziękuje!

2. Utrzymująca się senność

Jest kilka minut po dziewiątej rano, a ty już ziewasz i najchętniej położyłbyś się do łóżka, chociaż spałeś pełne osiem godzin? Jesteś niewyspany bez względu na porę dnia, a oczy same ci się zamykają? Zdarza ci się przysiąść na chwilę, by ze zdumieniem stwierdzić, że wpadłeś w drzemkę, chociaż wcale tego nie planowałeś? Chroniczne zmęczenie przejawia się także w ten sposób.

Zadbaj o właściwą ilość snu i odpoczynku. Higiena snu jest bardzo ważna, dlatego patrzenie na niebieskie światło przed snem nie jest dobrym pomysłem, bo pogarsza jakość snu. Poczytaj książkę, medytuj, weź odprężającą kąpiel i pomyśl nad właściwą formą odpoczynku po pracy. Senność nie wydaje się groźnym problemem, ale może zagrażać twojemu bezpieczeństwu. Na przykład wtedy, kiedy prowadzisz auto – zaśnięcie za kierownicą może doprowadzić do groźnego wypadku !

3. Trudności z oddychaniem

Często brakuje ci tchu? Czujesz, jakby ktoś położył ci stukilowy kamień na piersi? Nie możesz wziąć pełnego oddechu, a serce zachowuje się tak, jakby coś je nieustannie uciskało? Każdy z wymienionych objawów wskazuje na chroniczne przemęczenie i ogromny stres, z którym twoje ciało powoli przestaje sobie radzić. Zbyt mała ilość snu, przemęczenie, odwodnienie mogą powodować problemy z oddychaniem. Zazwyczaj nie zagrażają zdrowiu, w dłuższej perspektywie mają destrukcyjny wpływ na każdy narząd organizmu. Przede wszystkim na mózg.

Pomyśl nad zastosowaniem skutecznych sposobów radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami oraz stresem. Czasem oddanie części obowiązków w pracy lub podzielenie się nimi z domownikami może mieć zbawienny wpływ na twoje samopoczucie i ogólny stan zdrowia.

4. Problemy z układem pokarmowym

Miewasz częste zgagi po zjedzeniu potraw, które wcześniej nie wywoływały takich dolegliwości? Częste biegunki bądź zaparcia nie pozwalają ci normalnie funkcjonować? W brzuchu nieustannie burczy, a może jest on bolesny i wzdęty przez większą część dnia? Stres i przemęczenie odbijają się na układzie pokarmowym i potrafią zaburzać jego pracę w bardzo wysokim stopniu. Czasami nawet zmiana diety nie pomoże, jeśli nie zadbasz o wystarczającą ilość snu i odpoczynku. Zrelaksuj się, medytuj, jeśli trzeba – udaj się na terapię. Zauważysz różnicę, a stan twojego układu pokarmowego wróci do homeostazy.

Chwila odpoczynku jest postrzegana w zabieganym i nastawionym na ogromną produktywność świecie jako zbytek. Prawdą jest jednak to, że bez niego każdy człowiek prędzej czy później doprowadzi swoje zdrowie do ruiny. Zadbaj o ten obszar swojego życia, a zachowasz zdrowie przez długie lata!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *